BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Ampel 5806001
*
nr 580 6001
Ampel
"D 79" Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930 ca, lergods, grå glasyr med svart fotring, höjd 13, 5, påmålad märkning inuti: ”D 89 - 508”(felmärkt; skall vara D 79, 508 är glasyrens beteckning), litteratur Bobergs katalog 1938 sid 8
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 17:56:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/4 17:17:52
1
400 kr
26/4 15:33:33
2
400 kr
26/4 15:34:04
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ampel lergods ljuskronor
-
6007 Ampel
koppar / glaskupa. Diameter: 31 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:22
*
Ampel
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6001
Ampel
"D 79" Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930 ca, lergods, grå glasyr med svart fotring, höjd 13, 5, påmålad märkning inuti: ”D 89 - 508”(felmärkt; skall vara D 79, 508 är glasyrens beteckning), litteratur Bobergs katalog 1938 sid 8
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/4 17:17:52 | 1 | 400 kr |
26/4 15:33:33 | 2 | 400 kr |
26/4 15:34:04 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ampel lergods ljuskronor
-
6007 Ampel
koppar / glaskupa. Diameter: 31 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:22